Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

POLİPROPİLEN (PP) POLYPROPYLENE

Homopolimer, Kopolimer ve Random Kopolimer tiplerinde; OPP ve BOPP film, çuval, bigbag, ip, levha, şişe, tıbbi malzemeler, fırça, elyaf, halı ipi, nonwomen, akü kabı, boya kutusu, ince cidarlı ambalaj kutuları, boru ve bağlantı parçaları vb. imalatı için.
Enjeksiyon tipi
Homopolimer, kopolimer, random kopolimer kaplar, akü kutuları ev ve mutfak eşyaları, teknik mamüller.
Şişirmelik
Değişik tipte şişeler.
Ekstrüzyon
Orient ve biorient filmlik, rafyalık, elyaflık dikiş ve halı ipi vs.
Ekstrüzyon
Boru, levha

Standart Renkler

     

POLİPROPİLEN (PP):

SC Plastik olarak yoğun şekilde alım satımını yaptığımız Polipropilen türleri, PETKİM (MH-418) ile ithal rafyalık ve enjeksiyonluk Homopolimerler (PPH) ve Copolimerlerdir (PPC). Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin, erime sıcaklığı 160 derece civarındadır. Buna karşın şu dezavantajlara sahiptir. UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı azdır, oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.

Kimyasal ve fiziksel özellikleri

En yaygın ticari polipropilenin , kristal yapısı düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) arasında bir seviyeye sahiptir. Young modülü (elastizite modülü) de orta seviyededir. Bununla beraber, LDPE'den daha az sert ve HDPE'den çok daha az gevrektir. Bu polipropilenin ABS gibi mühendislik plastiklerinin yerine kullanılmasına izin verir. Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin, erime sıcaklığı 160 santigrat derece civarındadır. Buna karşın şu dezavantajlara sahiptir. UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı azdır, oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer. Kullanım Alanı: Örgü, çuval, halı ipliği, halat, masa örtüleri, paspas, filtre bezleri, keçe, kord bezi, boru, kablo kılıfı, balık ağı, fırça, leğen, masa,sandalye, oyuncak, piknik eşyaları yapımında kullanılmaktadır.

Ürünler : PP Elyaflık (EH-251, EH-241, EH-341, EH-102)Çuvallık (MH-418, MH-220, MH-180) , Boruluk (BC050) , Filmlik (FH-250, FH-360 , Kalıplama (MH-220N)

Şu anda günlük hayatımızda kullandığımız 3 çeşit Polipropilen hammaddesi vardır.

Kullanım Alanları

Teknik Özellikleri:

Polipropilen (Polypopylene) PP

"Polipropilen" , otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.

 CH3     H             CH3   H   CH3   H
     \    /               |    |    |    |
      C==C       ->    -- C -- C -- C -- C --
     /    \               |    |    |    |
    H      H              H    H    H    H
                        
propilen monomer      polipropilen polimer

Özgül Ağırlığı : 0,91
Gerilme Kuvveti : 30-40 MPa
Elastik Modülü : 1400-1600 MPa
Darbe Dayanımı : 5-10 kj/m²
Deformasyon Sıcaklığı : 110 ºC
Vicat Yumuşama Sıcaklığı : 155 ºC

Avantajları


• Kimyasal mukavemet
• Elektriksel mukavemet
• Yorgunluğa karşı mukavemet
• Alev geciktiricilik
• Fiyat performans oranı

Uygulama Alanları

Özellikleri:
PP İŞLEMEME PROSESİ
PP bilinen termoplastik işleme yöntemleri ile şekillendirilebilir. Enjeksiyon da işleme için tavsiye edilen sıcaklık değerleri: 180-260°C aralığıdır.

Polypropylene (PP) - This polyolefin is readily formed by polymerizing propylene with suitable catalysts, generally aluminum alkyl and titanium tetrachloride. Polypropylene properties vary according to molecular weight, method of production, and the copolymers involved. Generally polypropylene has demonstrated certain advantages in improved strength, stiffness and higher temperature capability over polyethylene. Polypropylene has been very successfully applied to the forming of fibers due to its good specific strength which is why it is the single largest use of polypropylene. Polypropylene also happens to be one of the lightest plastics available with a density of 0.905 g/cm².
Polypropylene (PP) was discovered in 1954 and grew a strong popularity very quickly. Because of extensive research, five main variations of Polypropylene have emerged as: homopolymers, impact (block) copolymers, random copolymers, rubber modified blends, and specialty copolymers.
Features
Homopolymer (3210), Food Contact Acceptable (1745), Good Processability (1646), Copolymer (1511), Good Impact Resistance (1366), High Flow (1328), Good Stiffness(1294), High Impact Resistance (1190), High Stiffness (1148), Chemically Coupled (1091), 284 More...
Uses
Automotive Applications (2175), Household Goods (1130), Containers (761), Film (701), Appliances (691), Electrical/Electronic Applications (641), Packaging (636), General Purpose (570), Automotive Interior Parts (568), Industrial Applications (541), 263 More...

Disadvantages