Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

POLİETİLEN

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır. Etilen molekülü C2H4 , aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2'den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur. Polimerizasyon metodu, radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metodların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar Özellikleri tiplere göre değişiklik gösterse de; dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Polietilen çeşitleri:
Yüksek yoğunluk polietilen (YYPE) Yüksek yoğunluk polietilen kimyasal olarak saf Polietilene en yakın olan türdür. Bu tür çizgiselliği bozan çok az kusur içeren dallanmamış Moleküller içerir. Küçük kusurların düzeni çok düşük seviyede bozmasına rağmen kristalizasyon yüksek seviyede elde edilebilir ve sonuçta yüksek yoğunluk polietilen elde edilmiş olur. Bazı polietilen plastiklerinde kristalleştirme seviyesini arttırmak için düşük alken konsantrasyonlarında ikincil bir polimerleştirme yapılır. Yüksek yoğunluk polietilenin yoğunluğu yaklaşık olarak 0,94 ile 0,97 g/cm3 arasındadır. Dallanmanın çok düşük kaldığı durumlarda yüksek yoğunluk polietilene çizgisel polietilen de denir.

Alçak Yoğunluk Polietilen (AYPE):
Alçak yoğunluk polietilen olarak adlandırılmasının sebebi kristalleşme sürecinde, yoğunluğu düşüren dayanıklı dallanmalar içeren polimer yapısının oluşmasıdır. Dallanmalar etil ve bütil gruplarını öncelikli olarak içerir.Uzun zincirli dallanmalar uzun ana zincirde rasgele aralıklarla oluşur. Alçak yoğunluk polietilenin yoğunluğu ortalama olarak 0,90 ile 0,94 g/cm3 arasındadır.

Çizgisel Alçak Yoğunluk Polietilen:
Ana hatta rasgele aralıklardaki kısa Alkali gruplara bağlı çizgisel polietilen gruptur. Bu madde etilen bir alken ile ikincil polimerleşmesi sonucu meydana gelir. Yoğunluğu yaklaşık olarak 0,90 ile 0,94 g/cm3 arasındadır.

Çok Alçak Yoğunluk Polietilen:
Çok alçak yoğunluk polietilenin biraz daha fazla kısa zincirli dallanmalar içeren polietilen çeşididir. Yoğunluğu yaklaşık olarak 0,86 ile 0,90 g/cm3 arasındadır.

Etilen-Vilny Ester İkincil Polimer:
Yüksek basınç işlemiyle alçak yoğunluk polietilen gibi üretilir fakat dallanmalar hem uzun hem de kısa zincirler içerir. Ayrıca ana hatta Asetat grupları da bulunur.

İyonomer:
Etilen ve tamamı yada bir bölümü nötrlestirilmis akrelik asitinmetal Tuzu oluşturma için ikincil polimerleştirilmesiyle oluşur.

HDPE High Density Polyethylene
HDPE Bidonlar

AYPE / LDPE : Alçak Yoğunluklu Polietilen
1- Film Tipi
A - Sera Örtüsü B - Shrink Film C - Torba D - Poşet
2- Enjeksiyon Tipi
A - Ev Eşyaları B - Oyuncaklar C - Mutfak Eşyaları

LAYPE / LLDPE Liner Polietilen) : Lineer Alçak Yoğunluklu Polietilen

1- Büten ve heyzen bazlı, genel karışım için ( Film Tipi)
2- Streç Filmlik
3- Kapaklık İçin (Enjeksiyon Tipi)

YYPE / HDPE : Yüksek Yoğunluklu Polietilen

1 -Film Tipi
A - Torba B - Poşet C - Laminasyon D - Rafyalık
2 -Enjeksiyon Tipi
A - Ev Eşyası B - Mutfak Eşyası C - Kasalar D - Kapaklar
3- Ekstrüzyon
4 -Şişirmelik
A - Pet Şişe B - Kavanoz C - Bidon D - Oyuncaklar